• בלוג
  • מה חשוב בפרופיל גיטהאב

מה חשוב בפרופיל גיטהאב

17/11/2018

ראיתי השבוע פרסום לסטארט אפ חדש שבנה כלי לאיתור מפתחים טובים דרך גיטהאב. אני לא יודע איך המנגנון שלהם עובד, אבל זה כן גרם לי להתחיל לחשוב איך הייתי מזהה מפתחים טובים רק לפי איכות הקוד שלהם בגיטהאב. איך נראה פרופיל גיטהאב של בן אדם שהיית רוצה לעבוד איתו?

אז התשובה הראשונה שלי היא - ריק. כמעט כל המתכנתים הטובים שאני מכיר ומועסקים בעבודה בחברות, ועושים עבודה טובה בעבודה שלהם שם, לא מתחזקים פרויקט גיטהאב. למרות כל הבאז האמת היא שאין בזה צורך וחברות השמה ממילא מסתכלות הרבה יותר על קורות החיים מאשר על קוד פתוח. גם מי שכן מעלה קוד לגיטהאב בשעות הפנאי בדרך כלל לא יספיק להשקיע ולבנות פרויקט רציני הכולל תיעוד, בדיקות וקוד גנרי שמתפתח לאורך שנים כמו שאתם כותבים בעבודה.

אבל אני לא חושב שאני מרוצה מהתשובה הזאת. יש מתכנתים שפרופיל הגיטהאב שלהם כן מעיד משהו על העבודה שלהם, בחברה או מחוץ לה. אלה כמה קבוצות של אנשים איכותיים שתוכלו למצוא רק דרך חיטוט בפרופיל הגיטהאב שלהם:

  1. פרילאנסרים- לפריפאלנסרים וותיקים אין קורות חיים נורמליים. אנחנו לא עובדים באותה חברה או באותה טכנולוגיה מספיק זמן כמו שכירים. מה שכן יש לנו זה זמן בין פרויקטים אותו אנחנו יכולים להשקיע בלמידה ופיתוח פרויקטי-צד מאוד מושקעים. אם מצאתם פרילאנסר או יועץ עם פרופיל גיטהאב מושקע אתם יכולים להיכנס לאחד הפרויקטים, לראות את הקוד, להתרשם מהתיעוד והבדיקות ולפי זה להחליט אם זה בן אדם שאתם סומכים עליו בעבודה אצלכם בארגון. (וכמובן יש המון פרילאנסרים שאין להם זמן מת בין פרויקטים ואז אנחנו חוזרים לפרופיל גיטהאב ריק).

  2. מתכנתים שמשתמשים בהרבה קוד פתוח בעבודה- חובבנים רציניים של קוד פתוח משתמשים בהמון ספריות קוד פתוח במסגרת העבודה השוטפת שלהם. והם גם האנשים שמסוגלים להיכנס לקוד המקור של ספריות ולהבין מי נגד מי ואם יש באגים או מקרים שלא טופלו. הם גם יהיו מסוגלים להגיש Pull Request ולרוץ איתו כל הדרך עד שיתקבל כולל לפרויקטים מאוד גדולים. אם אתם מחפשים אנשים ששוחים בעולם הקוד הפתוח כדאי להיכנס לפרופיל הגיטהאב שלהם ולראות כמה Pull Requests הם שלחו, לאיזה פרויקטים ומה היו התוצאות.

יש לכם רעיונות לעוד דברים להסתכל עליהם בפרופילי גיטהאב? אשמח לשמוע בתגובות.