• בלוג
 • איך לבדוק פרויקט Python אוטומטית עם Github Action

איך לבדוק פרויקט Python אוטומטית עם Github Action

21/03/2020

גיטהאב פתחו לאחרונה את מנגנון ה CI שלהם שנקרא Github Action לכולם, כך שגם אתם יכולים בלחיצת כפתור להוסיף מנגנון בדיקות ו Deployment אוטומטי לפרויקט שלכם. האוטומציה בגיטהאב כל כך פשוטה שזה ממש פשע לא להשתמש בזה. בפוסט זה נראה איך לבדוק באופן אוטומטי פרויקט ווב בעזרת סלניום כך שהבדיקה תרוץ מחדש כל פעם שאנחנו דוחפים קוד חדש.

מנגנון Github Actions יריץ בשבילכם קוד על מכונה וירטואלית בעזרת דוקר. הקוד הזה יכול לעשות כל מה שתרצו, אבל לרוב נשתמש בו כדי להריץ בצורה אוטומטית את הבדיקות שכתבנו, להריץ Linter על הקוד וכמובן לבנות את המערכת ולהעלות את התוצאה לשרת ה Production. בדוגמא כאן אנחנו ניקח פרויקט שמכיל תיקיית בדיקות עם ספריית pytest ונגרום לגיטהאב להריץ את הבדיקות כל פעם שאנחנו דוחפים קוד חדש. מערכת הבדיקות משתמשת ב Selenium ותריץ את הבדיקה על דפדפן פיירפוקס שרץ במצב Headless, כלומר ללא ממשק משתמש.

בשביל להתחיל להשתמש ב Github Actions אתם צריכים ליצור Workflow. זה בעצם קובץ yml שמסביר לגיטהאב מה יהיה בתוך הקונטיינר שהוא ירים. את ה Workflow אנחנו שומרים בתוך תיקיה בשם .github/workflows בתוך תיקית הפרויקט. אני קראתי לקובץ test.yml וכתבתי בו את התוכן הבא:

# This workflow will install Python dependencies, run tests and lint with a variety of Python versions
# For more information see: https://help.github.com/actions/language-and-framework-guides/using-python-with-github-actions

name: pytest-demo

on:
 push:
  branches: [ master ]
 pull_request:
  branches: [ master ]

jobs:
 build:

  runs-on: ubuntu-latest
  strategy:
   matrix:
    python-version: [3.8]

  steps:
  - uses: actions/checkout@v2
  - name: Set up Python ${{ matrix.python-version }}
   uses: actions/setup-python@v1
   with:
    python-version: ${{ matrix.python-version }}
  - name: Install dependencies
   run: |
    python -m pip install --upgrade pip
    pip install -r requirements.txt
  - name: Test with pytest
   run: |
    pip install pytest
    python -m pytest

הקובץ מתקין קונטיינר דוקר מתוך אימג' שנקרא ubuntu-latest. אימג' זה כולל גם התקנה של פיירפוקס לכן לא צריך להתקין אותו בנפרד. הוא יתקין את כל הספריות שרשומות בקובץ requirements.txt בפרויקט ולאחר מכן ימשיך להרצת pytest.

וזה כל מה שצריך בשביל שגיטהאב יריץ בשבילנו את כל הבדיקות בצורה אוטומטית.

אתם יכולים לראות את התוצאה בפרויקט שיצרתי בקישור https://github.com/ynonp/pytest-action-demo.

למעלה בתפריט נוסף פריט בשם Actions. כניסה אליו מראה לי את כל הקומיטים שבפרויקט ועבור כל קומיט האם הבדיקות שלו הצליחו או לא. במסגרת תוכנית החינם של גיטהאב אתם מקבלים אלפיים דקות בחודש של מכונת דוקר שרק מחכה להתקין את התלויות שלכם ולהריץ את הבדיקות.

גיטהאב עצמם אגב יצרו המון תבניות לקובץ ה Workflow עבור שפות תכנות וסביבות עבודה שונות. אם יש לכם פרויקט בשפה אחרת שווה להעיף מבט בקישור https://github.com/actions/starter-workflows/tree/master/ci ואני בטוח שתמצאו סטארטר טוב לשפה שלכם, וגם אם לא זה די פשוט לקחת אחד מהקיימים ולהתאים אותו.