• בלוג
 • אפקטים וקוד איתחול בריאקט 18

אפקטים וקוד איתחול בריאקט 18

24/07/2022

פוסט זה כולל טיפ קצר לעבודה עם React. אם אתם רוצים ללמוד איתי ריאקט מההתחלה ובצורה מקצועית תשמחו לשמוע שבניתי קורס מלא הכולל עשרות שיעורי וידאו והמון תרגול בו לומדים ריאקט מההתחלה ועד לנושאים המתקדמים.
לפרטים נוספים והרשמה בקרו בדף קורס ריאקט כאן באתר.
 

הרבה זמן המהנדסים שעובדים על ריאקט עשו מאמץ לא לשבור כלום. כשהיה צריך דרך חדשה לעשות דברים - למשל כשנכנסו Hooks לתמונה - זה תמיד היה בנוסף לדרך הקיימת ולא במקום. אפילו את תחביר המיקסינים הישן אפשר היה להפעיל בעזרת ספריה חיצונית שנים אחרי שהתמיכה המובנית בו בוטלה.

בגירסה 18 נראה שהמאמץ הזה הסתיים.

מנגנון Concurrent Mode שובר את הרעיון ש render של כל הקומפוננטות מתבצע "במכה אחת", ולכן פותח דלת לבאגים של סינכרון בין render-ים של קומפוננטות שונות. יכולים לקרוא על הבעיה כאן.

מנגנון נוסף שנשבר הוא useEffect, או יותר ספציפית השימוש ב useEffect כדי לבצע פעולה חד-כיוונית כשמשהו קורה. הנה דוגמה מתוך התיעוד של expo, ספריית פיתוח שעוטפת את react native:

import React, { useEffect } from 'react';
import { StyleSheet, View, Text } from 'react-native';
import * as Brightness from 'expo-brightness';

export default function App() {
 useEffect(() => {
  (async () => {
   const { status } = await Brightness.requestPermissionsAsync();
   if (status === 'granted') {
    Brightness.setSystemBrightnessAsync(1);
   }
  })();
 }, []);

 return (
  <View style={styles.container}>
   <Text>Brightness Module Example</Text>
  </View>
 );
}

הקוד המקורי בקישור: https://docs.expo.dev/versions/v45.0.0/sdk/brightness/#brightnessrequestpermissionsasync

המטרה של האפקט היא לבקש מהמשתמש גישה לשינוי רמת הבהירות של התצוגה - פעם אחת ורק כשהאפליקציה עולה. יש פה הנחה שהקומפוננטה הראשית תעשה mount פעם אחת בלבד כשהאפליקציה עולה ולעולם לא תעשה unmount.

וזאת בדיוק ההנחה שנשברת בריאקט 18: הנחת העבודה של ריאקט 18 (והלאה) היא שקומפוננטות יכולות תמיד לצאת מהמסך ולהיכנס חזרה. ריאקט שומר לעצמו את הזכות להוציא ולהכניס קומפוננטות למסך כשזה יתאים לו, ומצב הפיתוח של ריאקט 18 מבהיר את זה כשב Strict Mode אוטומטית כל קומפוננטה עוברת unmount ואז שוב mount כשהיא נכנסת למסך.

במבט קדימה בעבודה עם ריאקט וכדי לא לשבור דברים נרצה לכוון לעבוד עם אפקטים אך ורק כדי לסנכרן בין קומפוננטה למשאב חיצוני - כך שקוד האפקט מפעיל איזושהי פעולות subscribe ומחזיר פונקציה שעושה unsubscribe; את קוד האיתחול של המערכת שבאמת צריך לקרות רק פעם אחת, לדוגמה קוד שמבקש הרשאות, נצטרך להתחיל להריץ מחוץ לקומפוננטות בקובץ איתחול מסודר.